Kobberbryllup fejrer man efter 12.5 års ægteskab - dvs. man tager sin bryllupsdato og går 12 år og 6 måneder frem i kalendere, så har man datoen for sit kobberbryllup.
Da mange holder en fest for at fejre kobberbrylluppet, er mange af de ting man skal købe og / eller planlægge til et kobberbryllup lidt i 'familie' med de ting et brudepar skal til et bryllup.
Naturligvis mangler selve vielsen til et kobberbryllup, da man jo ér blevet gift 12 år i forvejen, men resten af den festlige begivenhed ved et kobberbryllup handler jo også om kobberbryllupsfesten, gæsterne, invitationer, indkøb, tøj osv.

Vi blev gift i kirken og religion betyder en del eller meget for os (5 votes) | ||
Vi blev gift i kirken og religion betyder ikke noget eller kun lidt for os (9 votes) | ||
Vi blev gift på rådhuset og religion betyder en del eller meget for os (0 votes) | ||
Vi blev gift på rådhuset og religion betyder ikke noget eller kun lidt for os (3 votes) |
1. Skriv bryllupstale
2. Ideer til bryllupstaler
3. Kærlighedsdigte
4. Håropsætning
5. Bryllupsfrisurer
6. Toastmaster
7. Bryllupstale fra far
8. Sangskjulere
9. Festindslag
10. Servietfoldning
Bryllup.dk er Danmarks største online bryllupsmagasin og bryllupsportal med fokus på bryllupsplanlægning blandt de over 25.000 registrerede brugere. Bryllup.dk benyttes ofte som kilde til bryllups-nyheder i de danske medier og har siden 2001 være Danmarks første og ældste bryllupsportal.
| Annoncørinformation | Pressekontakt |
| Brugerbetingelser | Hjælpe-admins |
Bryllup.dk ApS - Postbox 182, 7100 Vejle - cvr. 32 44 65 90 - Alt på sitet er beskyttet af ophavsret og må ikke benyttes uden forudgående skriftlig aftale.